Nájemní byt a trvalý pobyt

15. srpen 2019

Je pochopitelné, že pokud nájemce žije v pronajatém bytě či domě, chce být na tomto místě také evidován, tedy mít zde zřízený trvalý pobyt. Usnadňuje mu to doručování poštovních zásilek, komunikaci s úřady a institucemi i další úkony. Také to může pro nájemce být důležité kvůli získání parkovací karty ve městě, zápisu dítěte do mateřské či základní školy, pro získání příspěvku na bydlení apd.

Zákaz je neplatný

Pokud by pronajímatel zahrnul do nájemní smlouvy nařízení, že nájemci nedovoluje v nájemní bytě zřídit trvalý pobyt, nemusí tento zákaz nájemce respektovat, jelikož takové ustanovení je podle zákona neplatné. Nájemce může postupovat tak, jako by ve smlouvě zákaz vůbec nebyl a trvalý pobyt si v bytě zřídit i přes nesouhlas pronajímatel. Z hlediska zákona totiž není možné takto nájemce omezovat. V praxi se může ovšem stát, že pronajímatel může nájemci bydlení znepříjemňovat natolik, že ten se raději vystěhuje. Proto je vždy lepší se s pronajímatelem rozumně domluvit.

Jak trvalý pobyt sjednat?

Tak jako v jiných případech, tak i pro nahlášení trvalého pobytu v pronajatém bytě je třeba zajít na městský či obecní úřad v místě, kde se daný byt nachází a vzít s sebou nájemní smlouvu. Zde vyplníte přihlašovací lístek k trvalému pobytu, zaplatíte 50 Kč a obdržíte potvrzení o změně trvalého pobytu. Pak je vhodné požádat o vydání nového občanského průkazu, kde bude zapsána vaše nová adresa.

Zrušení trvalého pobytu

Pronajímatel může nájemci trvalý pobyt zrušit ve chvíli, kdy nájem skončí, pokud tak nájemce neučiní sám. Na úřadě musí doložit zánik nájmu a zaplatit správní poplatek ve výši 100 Kč.

Obavy z exekuce

Jedním z důvodů, proč se pronajímatelé brání trvalému pobytu nájemců, jsou obavy, že by se případné exekuce vedené pro nájemci, mohly dotknout i jejich bytu. Tady ovšem platí, že v exekuci může být postiženo vybavení bytu jen, pokud se pronajímateli nepodaří prokázat, že je v jeho vlastnictví. Aby nedošlo ke sporům, je dobré při sjednání nájmuj sepsat předávací protokol a označit v něm věci ve vlastnictví pronajímatele, nebo pronajímat zcela nevybavený byt.

Did you like this article? Share it!

  
  

Potřebujete půjčku na bydlení, podnikání nebo máte jinou finanční potřebu?

Zadat poptávku

Nezávazně a bezpečně.

Související články z webu

25. červenec 2019
Bouráte starý dům? Nezapomeňte na tyto povinnosti

K demolici starého domu je třeba vyřídit řadu dokladů a povolení, bez nichž se do bourání nemůžete pustit. Abyste se vyhnuli problémům s úřady a případné pokutě, musíte před demolicí vyřídit následují

22. leden 2018
Jak se řeší hypotéka při rozvodu?

Hypotéka je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí v životě, jelikož se jedná závazek na mnoho let. I zde může nastat celá řada komplikací, jednou z nich je rozvod. Manželé, kteří si pořídili hypotéku,

15. leden 2018
Co je to offsetová hypotéka?

Tuto specialitu nabízejí v Česku pouze tři banky, a to Raiffeisenbank, Fio a GE Money Bank. Podstatou offsetové hypotéky neboli hypotéky se započtením úspor je tzv. bilanční mechanismus založený na vz